Er det forbudt at være en dominerende virksomhed?


Den danske konkurrencelovs § 11 indeholder et forbud mod, at en dominerende virksomhed misbruger sin stilling på markedet.

Som en tommelfingerregel kan en virksomhed være dominerende, såfremt den har en markedsandel på ca. 40 %.

Det er ikke forbudt at indtage en dominerende stilling. Forbuddet gælder først, når den dominerende virksomhed udviser en ensidig misbrugende adfærd til skade for virksomhedens konkurrenter og den endelige forbruger.

Et eksempel på en misbrugende adfærd er, at den dominerende virksomhed i en periode fastsætter sine priser så lavt, at dette har en ekskluderende effekt i forhold til virksomhedens konkurrenter.